INSIDE Komentář

„V minulosti jsme se učili, jak fungují počítače. Ve světě chytrých strojů se počítače učí, jak ‘fungujeme‘ my, lidé.“ Věta, kterou zahájil analytik a ředitel pro výzkum Gartner Magnus Revang čtvrteční brífing o chytrých strojích a digitální transformaci v pražském hotelu Palace asi nejlépe shrnuje nejzásadnější obrat, který chytré stroje přinášejí: chytré, učící se a přízpůsobující se digitální prostředí. Jedním z častých omylů týkajících se učení současné první (podle některých dokonce nulté) generace chytrých strojů a AI je...

INSIDE Report

Konverzační boty nelze označit za vyloženě žhavou novinku. Jejich historie je totiž přes půl století stará – začala se psát v polovině šedesátých let v podobě „psychoterapeutického“ konverzačního software Eliza či pozdějšího programu Parry (ten simuloval pacienta s paranoidní schizofrenií). Je to ale historie zajímavá a tak si dovolíme v případě této kategorie chytrých strojů udělat krátký historický úvod. Od prvních her po olympiádu botů V sedmdesátých letech se „boti“, tedy prográmky schopné (v omezené míře) konverzovat prostřednictvím klávesnice a monitoru...

INSIDE Observer

Slovenská technická univerzita v Bratislavě slavnostně zahájila nový akademický rok 2016/17. Předseda Akademického senátu STU Ján Híveš ve svém projevu řekl, že absolventi středních škol přicházející na univerzitu nezvládnou jednoduché úlohy z matematiky, což je podle něj důsledkem neschopnosti porozumět textu.

Fórum pre komunikačné technológie, asociace ITAS a portál PC Revue vyhlásily výsledky 3. ročníku ocenění o nejlepší diplomovou práci inženýrského studia Inžinierska cena 2016. Na prvním místě skončil Ing. Ľuboš Zuzčák ze Žilinské univerzity, čestná ocenění si odnesli Ing. Michal Špánik, Ing. Tomáš Morvay a Ing. Jozef Paľa.

Bývalý novinář a zaměstnanec SIS (Slovenské informační služby) Peter Tóth zakládá internetový portál Ďateľ.sk, který má být prost ideologií a bude se pokoušet hledat souvislosti o dění doma a ve světě a odhalovat zákulisí politické scény.

Operátor Orange rozjíždí na Slovensku novou službu Orange Platba, díky níž bude možné v obchodě s aplikacemi Google Play platit pomocí faktury. Služba je platná pro klienty, kteří mají smlouvu na některý z paušálů.

Slovak Telekom prozradil, kolik u něj budou stát nové iPhony. Zatímco nejlevnější iPhone 7 v nabídce operátora (se 128 GB paměti) bude stát 869 eur, nejdražší iPhone 7 Plus s 256 GB paměti vyjde na 1 119 eur.

Operátor O2 se na Slovensku obouvá do rychlé mobilní sítě 4G LTE. Ačkoliv nyní v září má pokryto jen 25 procent populace, do konce roku se chce dostat na 66 procent a víceméně tak dohnat konkurenci.

Slovensko volí IT firmu, IT osobnost, IT produkt a IT projekt roku. Mezi osobnostmi byli nominováni profesorka Mária Bieliková z STU v Bratislavě, šéf Pixel Federation Šimon Sicko a šéf CNC Stanislav Verešvársky. Ocenění budou vyhlášena a předána na akci IT Gala.